Responsive image


Terapia manualna z zastosowaniem elementów jogi w terapii bólu kręgosłupa
terapia manualna
Przewlekły ból kręgosłupa jest jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości, które dotykają układu ruchu.

Zarówno terapia manualna, jak i joga mają potwierdzoną skuteczność w terapii bólu kręgosłupa. Uzupełnienie konwencjonalnej terapii manualnej elementami jogi może stanowić doskonałą metodę zwalczania bólu pochodzenia kostno-stawowego. Należy nadmienić, że pojęcie „ból kręgosłupa” nie ogranicza się wyłącznie do jego niższych partii (części lędźwiowo-krzyżowych). Pod tym pojęciem pacjenci zgłaszają również bóle odcinka piersiowego oraz szyjnego.

Terapia manualna - skuteczna metoda w walce z bólem

Terapia manualna jest metodą leczenia, która jest ściśle oparta na zasadach rządzących fizjologią oraz biomechaniką. Terapia tego typu przeprowadzana jest przez fizjoterapeutów i ma na celu poprawę mobilności, zniesienie dolegliwości bólowych oraz rehabilitację pacjenta. Jako podstawowe techniki terapii manualnej możemy wyróżnić mobilizacje, trakcje oraz manipulacje. Efektywność tych zabiegów jest niezwykle wysoka i bardzo często pozwala uniknąć bezzasadnej farmakoterapii.

Joga a ból kręgosłupa - warto ćwiczyć!

Ćwiczenia, które są charakterystyczne dla jogi, mają potwierdzoną naukowo skuteczność w terapii bólu, który lokalizuje się w obrębie układu ruchu. Badania naukowe koncentrujące się na efektywności jogi wykazały liczne pozytywne skutki uprawiania tego typu aktywności fizycznej. Wśród nich możemy wymienić m.in. ogólną poprawę sprawności, równowagi, samopoczucia i – co najważniejsze – zmniejszenie lub zniwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Joga i terapia manualna - korzystne połączenie dla zdrowia kręgosłupa

Uzupełnienie terapii manualnej o elementy jogi, takie jak np. utrzymywanie danej pozycji ciała (asanas) przez określony czas, jest doskonale zazębiającą się metodą leczenia bólu kręgosłupa. Połączenie terapii manualnej z „fizycznymi” elementami jogi stwarza wysoce kompleksową i holistyczną metodę leczenia bólu kręgosłupa – od odcinka szyjnego do kości guzicznej.