Responsive image


Przepuklina kręgosłupa - czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?
terapia manualna
Krążki międzykręgowe każdego dnia są narażone na obciążenia. Siedząca praca, niewielka aktywność fizyczna czy zła postawa to tylko niektóre czynniki mające negatywny wpływ na ich kondycję. Złe nawyki mogą z czasem doprowadzić do przepukliny kręgosłupa nazywanej potocznie dyskopatią. Co należy wiedzieć o tym schorzeniu i jak postępować w przypadku tej dolegliwości?
Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest przepuklina kręgosłupa,
 • jakie są najczęstsze objawy wypadnięcia dysku,
 • które metody leczenia są najpopularniejsze,
 • jak zapobiegać temu schorzeniu.

Przepuklina kręgosłupa – co to jest?

Choć w środowisku medycznym termin przepuklina kręgosłupa jest powszechnie używany, dla wielu osób to schorzenie znane jest raczej jako wypadnięcie dysku lub dyskopatia. Mimo że najbardziej narażoną na wspomnianą chorobę grupą są osoby po 40. roku życia, notuje się coraz więcej tego typu przypadłości także u młodszych osób. Dlaczego tak się dzieje? Współczesne tempo życia i aktywność fizyczna ograniczona do minimum stanowią jedynie niewielki ułamek długiej listy czynników wpływających negatywnie na kondycję krążków międzykręgowych – między innymi ich elastyczność. To wszystko może doprowadzić do wniknięcia tkanki do pierścieni włóknistych i ucisku na struktury nerwowe.

Wypadnięcie dysku – w jakim odcinku kręgosłupa?

Schorzenie nazywane potocznie wypadnięciem dysku może wystąpić w różnych obszarach kręgosłupa – choroba ta dotyka:

 • kręgosłup lędźwiowy,
 • kręgosłup szyjny,
 • kręgosłup piersiowy.

Przepuklina kręgosłupa – jak się objawia?

Mimo że nie istnieje jednolita lista symptomów świadczących o wypadnięciu dysku, wśród nich można wyróżnić kilka najczęstszych. Warto podkreślić, że do uszkodzeń kręgosłupa często dochodzi nagle – na przykład w wyniku gwałtownych ruchów (zginanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów) czy urazów mechanicznych.

 1. O przepuklinie odcinka lędźwiowego świadczą między innymi: rwa kulszowa, uczucie mrowienia w nogach, ból w okolicach podbrzusza.
 2. Przepuklinę odcinka szyjnego sygnalizują najczęściej: uczucie mrowienie w rękach, sztywność i bolesność karku, zawroty i bóle głowy, ograniczona ruchomość głowy, uczucie osłabienia mięśni rąk.
 3. O przepuklinie odcinka piersiowego mogą świadczyć: bóle w klatce piersiowej (promieniujące niekiedy do żeber), ból przy kaszlu, kichaniu i śmianiu się.

Dyskopatia – jak ją wykryć?

Pojawienie się wskazanych wyżej dolegliwości bólowych to znak, że należy umówić się na konsultację lekarską. W pierwszej kolejności najlepiej wybrać się do lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, zapyta o przebyte schorzenia, pracę i urazy. Specjalista zleci również prawdopodobnie wykonanie kilku specjalistycznych badań (np. zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, które można wykonać między innymi w placówkach diagnostycznych takich jak https://www.affidea.pl/aktualności/blog/czy-dieta-wpływa-na-wzrok/) oraz skieruje do ortopedy, neurologa lub neurochirurga.

Przepuklina kręgosłupa – jak ją leczyć?

Leczenie dyskopatii jest ściśle uzależnione od kondycji pacjenta i stadium schorzenia – specjaliści dobierają terapię indywidualnie i stale kontrolują efekty leczenia. W większości przypadków lekarze stosują tzw. leczenie zachowawcze, czyli nieoperacyjne. W obrębie tego rozwiązania wyróżnia się między innymi: stosowanie leków przeciwbólowych (działanie objawowe), blokady, kinezyterapię. Zdarza się jednak, że konieczne okazuje się leczenie operacyjne – zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, techniką mikrochirurgiczną, a pobyt w szpitalu nie trwa więcej niż jedną dobę.

Przepuklina kręgosłupa – jak uniknąć?

Profilaktyka to jedna z najważniejszych kwestii, a wdrożenie konkretnych działań wielokrotnie pozwala uniknąć rozwoju poważnych schorzeń. Choć w przypadku dyskopatii istotną rolę odgrywają takie czynniki jak wiek czy genetyka, nie należy zapominać między innymi o:

 • każdorazowym przyjmowaniu prawidłowej postawy podczas podnoszenia ciężarów (zgięte kolana!),
 • zapobieganiu nadwadze i otyłości,
 • aktywności fizycznej i lekkich treningach wpływających pozytywnie na wydolność organizmu,
 • regularnym wzmacnianie układu mięśniowego,
 • unikaniu siedzącego trybu życia.