Responsive image


Czym są i jak się przygotować do nieinwazyjnych testów prenatalnych?
diagnostyka prenatalna
Badania prenatalne to szereg badań diagnostycznych wykonywanych w okresie ciąży, które dzielimy na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Oprócz USG istotną rolę odgrywają również testy prenatalne, które w sposób skuteczny umożliwiają wczesne wykrycie wad rozwojowych płodu. Jakie nieprawidłowości można wykryć za pomocą testów? W jakim okresie ciąży należy je przeprowadzić?

Jakie rodzaje nieinwazyjnych testów prenatalnych wyróżniamy?

W okresie ciąży oprócz standardowego badania USG wykonuje się również wiele testów nieinwazyjnych. Do podstawowych należą:
- test podwójny;
- test PAPP-A;
- test potrójny;
- test zintegrowany.

Test podwójny to badanie krwi matki w pierwszym trymestrze ciąży. Pobraną próbkę bada się pod kątem poziomu AFP (białka płodowego) oraz beta-HCG. Na podstawie wyniku lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu.

Test PAPP-A nazywany również testem podwójnym, umożliwia wyliczenie ryzyka występowania u dziecka wad genetycznych - chromosomowych tzw. trisomii polegającej na obecności dodatkowego chromosomu. Test PAPP-A polegający na dokładnym oznaczeniu poziomu ciążowych markerów biochemicznych oraz przeprowadzeniu badania USG pozwala na wykrycie wad płodu mogących wskazywać na zespół Downa (trisomia 21 chromosomu), zespół Edwardsa (trisomia 18 chromosomu) lub zespół Pataua (trisomie 13 chromosomu). Test ten przeprowadza się pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży.

Test potrójny wykonuje się pomiędzy 17 a 20 tygodniem ciąży. Badanie skupia się na ocenie ilości następujących związków: alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu oraz beta-HCG we krwi matki. Przeprowadzenie testu w dużej mierze zalecane jest kobietom, które zaszły w ciąże po 35 roku życia. Jego wynik pozwala wykryć wady wskazujące na zespół Downa oraz zespół Edwardsa.

Test zintegrowany polega na przeprowadzeniu testu PAPP-A między 10 a 13 tygodniem ciąży oraz testu potrójnego po upływie 14 tygodnia ciąży.

Wszystkie wyżej wymienione testy można wykonać między innymi w Klinice Babka Medica, która umożliwia przyszłym mamom skorzystanie z pełnego pakietu badań prenatalnych.

Jak przygotować się do badania?

Niezależnie od rodzaju wykonywanego testu, badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, polega ono na pobraniu krwi, co nie stanowi żadnego zagrożenia zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Co więcej, w tym konkretnym przypadku krew może zostać pobrana o dowolnej porze dnia, niezależnie od ilości spożytych posiłków i przyjętych płynów. Na wynik przeprowadzonego testu czeka się zazwyczaj kilka dni.