Diagnostyka i terapia onkologiczna w przychodniach!
www.przychodnie.plPrzychodnie

wtorek 21.01.2020

  specjalizacje

 Temat miesiąca

Diagnostyka i terapia onkologiczna w przychodniach!

Jak działa szybka ścieżka leczenia onkologicznego. Co trzeba zrobić żeby otrzymać Zieloną Kartę i co zapewnia ona pacjentowi onkologicznemu? O czym jeszcze powinien wiedzieć każdy pacjent u którego wykryto chorobę nowotworową.

W przypadku choroby nowotworowej szczególnie ważne jest, aby została ona trafnie zdiagnozowana i wykryta w jak najwcześniejszym stadium. Sprawnie postawiona diagnoza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia – im wcześniej wdrożona zostanie odpowiednia terapia, tym większe są szanse pacjenta na wyzdrowienie. Niestety, choroby nowotworowe najczęściej są wykrywane zupełnie przypadkowo podczas wizyty w przychodni na rutynowych badaniach lekarskich. Diagnoza postawiona przez lekarza jest ogromnym wstrząsem dla pacjenta i jego rodziny. W jednej minucie zawala się nam cały świat, ponieważ rak zazwyczaj kojarzy się nam ze śmiercią. Nic bardziej mylnego, większość chorób nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju jest uleczalnych. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka, która często wymaga przeprowadzenia wielu badań pozwalających na wdrożenie skutecznej terapii.

Aby zapewnić sprawne leczenie pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w 2015 roku tzw. pakiet onkologiczny – a w jego ramach szybką ścieżkę onkologiczną wraz z kartą diagnostyki leczenia onkologicznego, potocznie zwaną Zieloną Kartą. Pacjent, u którego podejrzewa się nowotwór, już na wizycie w przychodni, u lekarza pierwszego kontaktu powinien zostać poinformowany o tym, czym jest i jak działaj w praktyce szybka ścieżka onkologiczna

Rozwiązanie to dedykowane jest wszystkim pacjentom, u których wykryto lub u których podejrzewa się nowotwór złośliwy. Szybka ścieżka onkologiczna ma zagwarantować pacjentowi, że zostanie on jak najszybciej zdiagnozowany oraz że jego leczenie zostanie jak najszybciej rozpoczęte. W ramach pakietu onkologicznego pacjent ma zapewnioną: szybką diagnostykę, szybkie leczenie oraz skoordynowaną opiekę długofalową po zakończonym leczeniu.

Jak przebiega terapia pacjenta posiadającego Zieloną Kartę?

Zielona Karta to priorytetowe skierowanie wydane pacjentowi z podejrzeniem nowotworu. Posiadacz tej karty omija kolejki – ma bowiem prawo do szybszej diagnostyki. Tzw. Zielona Karta jest własnością pacjenta i dokumentuje w pełni proces diagnostyki oraz leczenia nowotworu. Zastępuje także wszelkiego rodzaju skierowania. Zielona Karta jest dokumentem składającym się z 2 stron i tak naprawdę jest biała. Warto podkreślić, że Zielona Karta znosi limity na badania diagnostyczne i terapię nowotworu. Pacjentowi posiadającemu Zieloną Kartę zostanie także przydzielony Koordynator Leczenia.

Komu przysługuje Zielona Karta?

W sytuacji, gdy do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni lekarskiej zgłosi się pacjent, który odczuwa niepokojące dolegliwości, lekarz kieruje go na badania. Na podstawie wyników tych badań lekarz POZ decyduje, czy pacjent powinien udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Jeśli taka wizyta będzie wg lekarza POZ konieczna, może on wydać pacjentowi, u którego podejrzewa nowotwór, kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. DiLO. Zieloną Kartę może wydać pacjentowi także lekarz, który udziela ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, jeśli podejrzewa nowotwór złośliwy, jak również oczywiście lekarz specjalista.

Szybkie ścieżki onkologiczne w przychodniach

Szybka ścieżka onkologiczna, w ramach której pacjent korzysta z tzw. Zielonej Karty, dostępna jest jedynie w tych przychodniach, które podpisały kontrakt na pakiet onkologiczny z NFZ-em. Placówki te można poznać w prosty sposób – są sygnowane zielonym logo opatrzonym napisem „Szybka terapia onkologiczna”. Takie logo znajduje się zazwyczaj na drzwiach wejściowych do przychodni. Uwaga! Zielonej Karty nie otrzymamy podczas wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim.

przychodnie.pl

Poinformuj znajomego
Telewolt Sp. z o.o.przychodnie.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 Warszawa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel. 601 410 411
e-mail: redakcja@przychodnie.pl