Lekarze alarmują - rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe!
www.przychodnie.plPrzychodnie

środa 05.08.2020

  specjalizacje

 Aktualności

Lekarze alarmują - rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe!

Lekarze alarmują - rośnie liczba zachorowań na infekcje wirusowe!
Czy można się ustrzec przed wirusową infekcją dróg oddechowych popularnie nazywaną przeziębieniem. Zażywajmy profilaktycznie witaminę C , która utrudni przenikanie drobnoustrojów przez błony śluzowe do naszego organizmu. Wzbogaćmy naszą dietę wprowadzając do niej jak najwięcej warzyw - cebulę, czosnek, kiszoną kapustę i natkę pietruszki. Są one źródłem witaminy C i substancji zwiększających produkcję przeciwciał. Jedzmy więcej owoców - zarówno nasze rodzimych, jak i cytrusowych, doceńmy szczególnie cytryny i grejpfruty. Wiedza o tym, że witamina C działa wspomagająco na układ odpornościowy naszego organizmu w zasadzie jest powszechna, ale czy wiemy o tym, że związki chemiczne zawarte w miąższu grejpfruta niszczą drobnoustroje chorobotwórcze tak jak antybiotyki.

Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, nie przegrzewajmy się, ale też nie doprowadzajmy do wychłodzenia i przemarznięcia. Jeśli zmokniemy i zmarzniemy, weźmy ciepłą kąpiel i wypijmy coś gorącego, np. herbatę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną, połóżmy się do łóżka.

Unikajmy dużych skupisk ludzkich - tam ryzyko zarażenia jest największe. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Zakatarzona i kaszląca osoba ,,wysyła" w powietrze miliony zarazków, przeciwko grypie można się zaszczepić, ale szczepionka nie chroni nas przed innymi wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych, w tym przed przeziębieniem. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby pracujące w dużych skupiskach, narażone na zmiany temperatury, wilgoć oraz ludzie starsi. Szczególną ochroną należy otoczyć małe dzieci, bo w ich przypadku zlekceważenie pierwszych objawów przeziębienia może skończyć się groźnymi dla zdrowia powikłaniami.

Co robić gdy nas dopadnie przeziębienie, bo tak się niestety dzieje, że dopaść może każdego z nas. Należy przede wszystkim zostać w domu, "przechodzone" przeziębienie, a szczególnie grypa może mieć naprawdę przykre skutki. Osłabia serce i płuca. Nie przegrzewajmy się jednak, w domu powinno być ciepło, lecz nie gorąco. Postarajmy się, aby temperatura w naszym mieszkaniu była stała. Unikajmy wysiłku, spędzajmy przynajmniej kilka godzin dziennie w łóżku. Podczas klasycznego przebiegu infekcji wystarczające jest leczenie objawowe. Pijmy dużo płynów o obojętnej temperaturze, ale nie zimnych lub bardzo gorących. Można podawać środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

W aptekach znajdziemy różne preparaty do leczenia i łagodzenia objawów przeziębienia i grypy - wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Witamina C w drażetkach i Rutinoscorbin to najpopularniejsze preparaty wspomagające organizm w walce z infekcją wirusową. W apteczce domowej powinien znaleźć się również Citrosept - preparat na bazie ekstraktu z grejpfruta, zawierający witaminę C oraz składniki działające bezpośrednio na wirusy i bakterie. Na rynku dostępne są także leki, takie jak np. Fervex, które zwalczają różne objawy przeziębienia działając przeciwbólowo, przeciwkaszlowo i przeciwgorączkowo.

Typowe objawy infekcji wirusowej; gorączka, bóle mięśniowe całego ciała, ból głowy, uczucie osłabienia i zmęczenia występujące nawet po najlżejszym wysiłku, uporczywy kaszel oraz katar który powoduje uczucie zatkanego nosa.

Jednak najbardziej przykrą dolegliwością, która towarzyszy infekcjom wirusowym jest ból gardła. Uczucie drapania, kłucia, pieczenia i trudny do zniesienia ból przy każdym przełknięciu napojów czy pokarmów, a nawet śliny można złagodzić stosując ogólnodostępny preparat o nazwie UNIBEN, który działa przeciwzapalnie, odkażająco oraz znieczulająco. Wyposażony w długi aplikator precyzyjnie trafia w ognisko zapalne, skutecznie zwalcza przykry ból i nie pozwala na rozprzestrzenianie się infekcji. Lek doskonale sprawdza się w eliminowaniu przyczyn infekcji gardła u dorosłych i u dzieci. Przyjemny, miętowy smak sprawia, że dobrze przyjmują go nawet małe dzieci. Zastosowanie leku w aerozolu jest bezpieczniejsze od tabletek, bo nie istnieje obawa, że dziecko lek wypluje lub zadławi się nim.

Lek na ból gardła może być stosowany przez kilka dni, jeżeli jednak objawy choroby nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem

Poinformuj znajomego
Telewolt Sp. z o.o.przychodnie.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 Warszawa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel. 601 410 411
e-mail: redakcja@przychodnie.pl