zdjecie Oczekiwanie na refundowaną wizytę w przychodni to kwartał

Oczekiwanie na refundowaną wizytę w przychodni to kwartał

Fundacji Watch Health Care zebrała najnowsze dane pochodzące z przychodni i poinformowała, że czas oczekiwania na refundowaną wizytę lekarską wydłużył się od lutego i wynosi aktualnie kwart

Oczywiście najdłużej czeka się do lekarzy specjalistów. Do lekarza endokrynologa lub angiologa czeka się blisko trzy kwartały roku.

Kolejka do zabiegów i operacji tez nie maleje. Najdłużej poczekamy na zabieg usunięcia zaćmy, gdzie kolejka czekających w województwie warmińsko-mazurskim jest rozpisana na kolejne 4 lata, a średnia dla całego kraju to prawie dwa i pół roku. Podobnie jest z endoprotezą stawu biodrowego. Natomiast staw kolanowy zoperujemy po 20 miesiącach.

Tak długi czas oczekiwania powoduje ogromne koszty dodatkowe, takie jak przedłużające się zwolnienia lekarskie, renty. Bywa także że uniemożliwia pacjentom powrót do zdrowia, albo znacznie wydłuża czas i koszty zabiegów a także rehabilitacji.

Ważnym problemem jest także nocna i świąteczna opieka medyczna. Dziś często pacjent nie wie gdzie i w jakim zakresie otrzyma pomoc. Należy dostrzec problem przyznawania punktów w konkursach tak , żeby jednostki, które z założenia pracują całodobowo i są przygotowane do udzielania pomocy w takim trybie czyli np. szpitale miały uzyskiwały dodatkowe preferencje. Będzie to przede wszystkim z korzyścią dla pacjentów, którzy często nie wiedząc gdzie się zgłosić jada na tak zwany ostry dyżur. Preferencje powinny być także dla dobrze zlokalizowanych przychodni, bo przecież chory pacjent w nocy musi się jakoś tam dojechać.

Zobacz więcej