zdjecie Przekonaliśmy się do implantów…

Przekonaliśmy się do implantów…

Funkcjonują na świecie od lat, w Polsce lawinowo zyskują na popularności. Implanty – odtwarzają utracone zęby i przejmują ich funkcje w 100%. Polacy nie zastanawiają się już, czy wszczepiać implanty, pytają raczej kiedy w miejscu utraconego zęba może pojawić się jego zastępca. O najlepszym momencie dla implantacji opowiada dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

Natychmiastowa implantacja

Na nartach, na rowerze, w basenie, bójce, na huśtawce czy schodach – przyczyn nagłej utraty zęba może być nieskończenie wiele. Tak jak nagle i niespodziewanie straciłeś zęba, tak szybko możesz go odzyskać – za sprawą natychmiastowej implantacji. W kość szczęki wszczepiana jest tytanowa śruba, która zastępuje korzeń utraconego zęba. To nie magia. Takie są właściwości tytanu, materiału z którego wykonany jest implant. W pory plazmy tytanowej wrastają komórki kostne (osteoblasty) wytwarzane przez organizm. Integracja jest tak mocna, że implant na stałe zespala się z kością i staje się pełnowartościową częścią naszego ciała. Proces osteointegracji zajmuje od 3 do 8 miesięcy, na ten czas lekarz może zdecydować o natychmiastowym obciążeniu implantu koroną ostateczną lub wykonać tymczasową pracę protetyczną. Decyzja nie zależy od estetyki lecz od stanu zdrowia pacjenta. Wskazania medyczne są bezwzględnie najważniejsze i, jeśli występuje ryzyko, należy zastosować rozwiązanie tymczasowe. Natychmiastowa implantacja jest niewskazana np. w przypadku stanów zapalnych przyzębia. Dlatego u stomatologa wykonuje się dokładne badania, m.in. tomografię komputerową.

Implantacja wczesna

8-12 tygodni po usunięciu zęba to najlepszy moment na wszczepienie implantu. Dlaczego? – Po 2-3 miesiącach w miejscu usuniętego zęba powstała nowa, młoda kość. Mówiąc najprościej, organizm nie zorientował się jeszcze, że jest ona w tym miejscu niepotrzebna i nie zaczął się proces zaniku tkanki kostnej. Jeśli w tym momencie wszczepimy tytanową śrubę zastępującą korzeń, to kość szczęki dostanie sygnał, że wszystko funkcjonuje prawidłowo, kość będzie pobudzana przez implant do zagęszczania się i regeneracji. Po integracji implantu (co zajmuje 3-8 miesięcy) lekarz przymocuje do śruby porcelanową koronę wiernie odtwarzającą wygląd i funkcje zęba. Organizm nie zdąży negatywnie zareagować na lukę w uzębieniu i nadal będziesz mógł śmiać się, mówić, gryźć i żuć jak posiadacz kompletu zębów.

Implantacja późna

Pamiętaj, im dłuższy czas od usunięcia zęba, tym większy zanik kości szczęki. A właśnie od jej gęstości i rozmiarów zależy czas niezbędny do odtworzenia zębów. Dlatego nie warto czekać latami na uzupełnienie luki w uśmiechu. Przyjmuje się że po 3 miesiącach od ekstrakcji zaczyna się proces zaniku bezzębnego wyrostka w wymiarze poprzecznym i podłużnym. Skala zaniku kości zależy od indywidualnych cech pacjenta, jego genów, wieku, stanu zdrowia itd. Nie oznacza to jednak, że nie wszczepia się implantów po latach. Aż 2/3 pacjentów – mimo zaniku kości – nie wymaga dodatkowych procedur odbudowujących tkanki kostne. Ale u około 30% wykonuje się sterowaną regenerację tkanek, czyli stosuje się materiały zastępcze kości, wprowadzając je do wnętrza ubytku kostnego w postaci granulatu. Ich misją jest odbudowa kości, i tu zaczynamy tracić na czasie, ponieważ proces odtwórczy może potrwać ok. 6-12 miesięcy. Tak więc w zależności od tego, jak szybko podejmiesz temat, wypełnienie luki w uśmiechu może potrwać od 1 dnia do ponad roku.

10 przykazań po wszczepieniu implantów

1. Zaraz po zabiegu stosuj cold-packi, czyli gotowe zimne okłady. Przydadzą się przez 3-4 godziny. 2. W razie bólu stosuj tabletki przeciwbólowe.
3. Unikaj gorących pokarmów i płynów przez kilka dni po zabiegu.
4. Na dwa dni zrezygnuj z alkoholu i papierosów. A może w ogóle je rzucisz?
5. Zrób przerwę od sportu i intensywnego wysiłku, a także sauny i solarium.
6. Płucz usta po posiłkach wodą.
7. Zaopatrz się w płyny do płukania jamy ustnej. Stosuj je nawet 3-4 razy dziennie.
8. Nie manipuluj językiem czy palcami w okolicach implantu, omijaj to miejsce podczas szczotkowania przed zdjęciem szwów.
9. Po zdjęciu szwów masuj dziąsło i myj okolicę miękką szczoteczką.
10. W razie jakichkolwiek pytań, zgłaszaj się do lekarza w ramach opieki około-implantologicznej.

Zobacz więcej
Unident Union Klinika Stomatologiczna Al. Kochanowskiego 20c 51-601 Wrocław (+48) 71 372 03 52, , (+48) 71 372 03 32 zdjecie artykul