zdjecie Wygodnie przed komputerem - wskazówki dla zapracowanych

Wygodnie przed komputerem - wskazówki dla zapracowanych

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie pracy i spędzania wolnego czasu bez komputera. Niestety większość ludzi pracujących na stanowiskach biurowych, siedzących w pracy przed monitorem niemal 8 godzin, w takiej samej pozycji spędza kolejne 2 godziny w domu. Kto z nich zastanawia się jak poważne konsekwencje to niesie dla naszego kręgosłupa, który świadomie narażamy na tak duże obciążenie? Co gorsze w 90% przypadków nasze stanowisko pracy nie jest dostosowane do pracy przy komputerze a my nie mamy świadomości jak możemy odciążyć nasz kręgosłup. Najczęściej takie postępowanie wiąże się z występowaniem wielu schorzeń takich jak: dyskopatie, skrzywienie kręgosłupa, bóle głowy i szyi, a nawet szum w uszach często wymagające długotrwałej rehabilitacji.

Od czego zacząć? Istnieje kilka prostych zasad, które opisują jak powinno być ustawione nasze stanowisko pracy: • Biurko – powinno być dostosowane do wysokości pracownika i jego krzesła. Poziom blatu powinien pozwalać na swobodne oparcie dłoni i łokci na biurku a przedramiona powinny tworzyć z osią ciała kąt 90°. Dodatkowo najlepiej gdyby odległość blatu od siedzenia krzesła wynosiła 25cm. • Krzesło – powinno pozwalać przede wszystkim na swobodne ustawienie stóp płasko na podłodze tak aby zgięcie w kolanach wynosiło 90°. Bardzo ważne jest aby siedzenie nie uciskało na uda. Podłokietniki powinny znajdować się na wysokości blatu a oparcie zapewniać lordozę odcinka lędźwiowego. • Monitor – powinien znajdować się w odległości 40-70cm od twarzy na wprost oczu. Należy nachylić go tak aby jego powierzchnia znajdowała się pod kątem prostym do osi spojrzenia skierowanego około 30° w dół. Dla naszego wzroku najlepsze są monitory ciekłokrystaliczne. • Klawiatura – powinna być odsunięta 10-15cm od krawędzi biurka a nadgarstki powinny być oparte na specjalnej podkładce.

Jeśli przygotujemy już nasz stanowisko pracy powinniśmy także zadbać o nasz organizm. Nawet jeśli wszystkie powyższe elementy ustawimy prawidłowo a będziemy spędzać przed komputerem wiele godzin nasze plecy mogą odmówić posłuszeństwa. Bardzo ważne jest aby regularnie wstawać od monitora w celu rozruszania ciała, najlepiej jak najczęściej. Dodatkowo osoby z siedzącym trybem pracy powinny zwrócić uwagę na wykonywanie ćwiczeń na mięśnie brzucha, pośladków i głównie grzbietu, co pozwoli utrzymać właściwą pozycje kręgosłupa. Aby dodatkowo pobudzić nasz układ kostny do działania można zaopatrzeń się w stymulującą poduszkę sensomotoryczną. Siedzenie na niej w trakcie pracy powoduje mikroruchy krążków międzykręgowych i ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej.

zobacz więcej