Choroby pęcherza moczowego wymagają wczesnej diagnostyki
www.przychodnie.plPrzychodnie

poniedziałek 17.12.2018

  specjalizacje

 Aktualności

Choroby pęcherza moczowego wymagają wczesnej diagnostyki

Na konferencji Polskiego Towarzystwa Urologicznego, urolodzy z wielu przychodni podnosili, że rak pęcherza w Polsce jest diagnozowany zdecydowanie zbyt późno. Doprowadza to do sytuacji, gdzie mamy wyższą umieralność na ten nowotwór niż w innych krajach europejskich. Statystycznie rak pęcherza częściej dotyczy mężczyzn, i jest on czwartym w kolejności nowotworem dotykającym naszych panów. W przypadku kobiet jest to dopiero dziewiąty nowotwór w kolejności występowania. Około 6 tys. razy w roku polscy lekarze przekazują komuś tę diagnozę. Trzeba przyznać, że rak pęcherza występuję w naszym kraju rzadziej, niestety ma gorsze wyniki skuteczności terapii. Stan ten spowodowany jest zbyt późnym wykrywaniem choroby.

Tak samo jak w przypadku innych chorób nowotworowych decydujące znaczenie ma wczesne wykrycie i prawidłowe zdiagnozowanie. Typowe objawy raka pęcherza to krwiomocz, bóle towarzyszące oddawaniu moczu, naglące parcie na mocz. Takich objawów bezwzględnie nie można bagatelizować i leczyć się samodzielnie lekami na zapalenie pęcherza. W zaawansowanym stadium raka pojawia się chudnięcie, problemy z wydolnością nerek a także przerzuty.

Jest wiele czynników sprzyjających powstawaniu nowotworu pęcherza moczowego. Najważniejszym z nich jest palenie papierosów. Badania wykazują, że 50% zachorowań jest spowodowanych właśnie przez palenie nikotyny. Choroba ta jest związana z wykonywanymi pracami w przemyśle chemicznym, gumowym czy jako fryzjer. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przewlekły stan zapalny czy też stały cewnik. Ważna jest także dieta, a środkiem spożywczym rakotwórczym jest na przykład sacharyna.

We wczesnym wykryciu raka prostaty pomocne są badania moczu, cytologia i USG. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości trzeba wykonać cystoskopię. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu wziernika do pęcherza umożliwiającego obejrzenie jego wnętrza. Dodatkowe zastosowanie znacznika fotodynamicznego uwidacznia wszystkie ogniska nowotworowe i stopień złośliwości raka. Niestety nie jest to refundowane.

Urolodzy za złe wyniki terapii winią sytuacje w której pacjent wykrywa krew w moczu i jest kilka miesięcy leczony przez lekarza rodzinnego na zapalenie pęcherza ( lub nawet leczy się sam), a po otrzymaniu skierowania do urologa na wizytę czeka nawet pół roku.

Krew w moczu nie oznacza raka pęcherza, ale może lepiej od razu udać się do przychodni urologicznej i dać sobie szanse na skuteczne wyleczenie. (ASZ)


Zobacz więcej

Poinformuj znajomego
Telewolt Sp. z o.o.przychodnie.pl copyright © 2011-2015 Telewolt Sp. z o.o. 04-824 Warszawa, ul.Orzechowskiego 9, tel.: (22) 621-81-17
email: redakcja@przychodnie.pl