zdjecie Jak uchronić się przed kolejkami w przychodni?

Jak uchronić się przed kolejkami w przychodni?

Odpowiedź zdaje się być oczywista, trzeba się szczepić przeciwko grypie. Mimo to, że uważamy grypę za chorobę krótkotrwałą i niegroźną, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę jej groźne dla zdrowia, a niekiedy nawet dla życia konsekwencje.

Ubiegłej zimy liczba zachorowań na grypę była większa niż w poprzednich sezonach, z czego blisko połowa chorujących to dzieci. Najczęściej na grypę chorują dzieci poniżej 4 roku życia, ale w tej grupie jest najniższa wszczepialność. W Polsce bardzo niewielka liczba osób korzysta ze szczepień profilaktycznych. W ubiegłym sezonie było to poniżej 4% ogółu populacji i mniej niż 2% dzieci w wieku poniżej 15 roku życia. Większość nas nie ma świadomości, że nie poddając się szczepieniom przeciwko grypie naraża się na poważne zagrożenia dla swojego zdrowia.

Trzeba pamiętać, że grypa to groźna choroba zakaźna, która pojawia się w naszym domu zupełnie niespodziewanie. Towarzyszy jej z reguły wysoka gorączka, bóle mięśni oraz ogólne złe samopoczucie. Choroba może wyłączyć nas z życia zawodowego na minimum kilka dni, a nasze dzieci będą musiały nadrabiać zaległości w szkole, ale nie to jest najgorsze.

Grypa, niestety może spowodować groźne dla naszego zdrowia powikłania, tym bardziej, że lekceważymy pierwsze objawy choroby nie zdając sobie sprawy, że powinniśmy ograniczyć naszą aktywność zawodową i towarzyską. Szczególnie ważne, by w przypadku pierwszych objawów grypy nie posyłać do przedszkola lub szkoły dzieci, powinny one bezwzględnie pozostać w domu. Zażywanie ogólnie dostępnych leków poprawia wprawdzie nasze samopoczucie, ale niweluje tylko zewnętrzne objawy grypy, wirusy w naszym organizmie szaleją cały czas i wychodząc z domu narażamy na niebezpieczeństwo swoje zdrowie i zarażamy inne postronne osoby.

Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są osoby, których organizm jest osłabiony z innych powodów, czyli dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby prowadzące terapie z powodu różnorodnych chorób przewlekłych.

Kto powinien się przede wszystkim szczepić? Pracownicy ochrony zdrowia narażeni na kontakt z chorymi, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, dzieci w szczególności te chodzące do przedszkoli i szkół, nauczyciele oraz inne osoby mające z dużymi skupiskami ludzi. Najlepszy okres na szczepienia właśnie się zaczyna i trwa do końca grudnia. Powinniśmy odwiedzić najbliższą przychodnię rodzinną i sprawdzić, czy możemy szczepić się przeciwko grypie za darmo, ale nawet jeżeli będziemy musieli zapłacić za szczepionkę to i tak warto to zrobić. Szczepienie trwa chwilę, a dzięki niemu możemy uniknąć przykrej choroby, wielu powikłań pogrypowych, a przede wszystkim długich i męczących kolejek w przychodni.

zobacz więcej